Zarejestrowanie spółki prawa handlowego wiąże się z dopełnieniem wielu formalności i poniesieniem z góry określonych kosztów. O ile łatwo można kupić zarejestrowaną spółkę z lub bez historii gospodarczej to o tyle trudniej jest dla niej uzyskać finansowanie, w tym zdobyć zaufanie banku, który miałby udzielić kredytu. Znanych jest nam wiele przypadków, że wraz z nabyciem już zarejestrowanej, teoretycznie "czystej" spółki nowy właściciel otrzymał ukryte długi, lub po udaniu się do banku po finansowanie trafił na tzw. "czarną listę - fraud" i w ten sposób pozbawił się dożywotnio możliwości pozyskania jakiegokolwiek finansowania bankowego, jako osoba fizyczna, członek zarządu czy właściciel.
Spółka celowa dedykowana jest do realizacji konkretnego przedsięwzięcia, powinna stać się właścicielem i administratorem nieruchomości, a przedmiot jej działania powinien być ograniczony do czynności, związanych z celem w którym została powołana. Ograniczeniom podlega również zatrudnienie osób w spółce celowej. Wynika to z faktu iż kredytodawca oczekuje spodziewanych wielkości przepływów finansowych oraz w swej decyzji opiera się na prognozowanych przyszłych przychodach lub dochodach i zabezpiecza się na przyszłym majątku powstałym w wyniku realizacji inwestycji. W tym celu niezbędne jest opracowanie właściwej dokumentacji, a także jeśli wymaga tego przedsięwzięcie sporządzenie ekspertyz i wyceny oraz projektu.
Project Finance jest powszechnym modelem finansowania projektów komercyjnych, który wiąże się z powołaniem spółki celowej (najczęściej w postaci spółki z o.o.) w celu ograniczenia ryzyka związanego z finansowaniem nowego projektu inwestycyjnego. Istotą spółki celowej jest zminimalizowanie wpływu nieoczekiwanych zdarzeń na dotychczasową działalność inwestora oraz możliwość pozyskania finansowania w formie kredytu celowego na realizację projektu.
Doradzamy by przed pochopnym powzięciem decyzji o zakupie już gotowej spółki, niezależnie czy zakup nastąpi bezpośrednio od jej udziałowców czy też od kancelarii prawnej, rozważyć jej samodzielne założenie, choćby pierwotnie poprzez rejestrację w portalu s24, lub z naszą pomocą, uszyć na miarę umowę spółki a następnie ją zarejestrować. Rejestracja spółki poprzez system s24 jest bardzo szybka lecz ma swoje ograniczenia związane z wyborem szablonu treści umowy. Jeśli przyszli wspólnicy chcą stworzyć własne prawne rozwiązania - zapisy umowne, istotne jest udanie się do radcy prawnego a następnie z już gotowym projektem umowy do notariusza. Ważne jest to o tyle o ile w najbliższym czasookresie jest pozyskanie finansowania.
Skontaktuj się z nami.