dmk money Sprzedaż samochodu po umowie leasingowej

W sytuacji gdy podatnik nabył samochód osobowy od leasingodawcy mamy do czynienia z
częściowym odliczeniem podatku VAT przy zakupie takiego auta. Sprzedaż samochodu
osobowego jest też co prawda opodatkowana podatkiem VAT, lecz w niektórych sytuacjach
korzysta ze zwolnienia w tym podatku.

Podstawa Prawna: §8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim zwalnia się z podatku od towarów i usług „dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy”. Art. 86 ust. 3 ustawy o VAT mówi, iż „W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6 000 zł.”


Jak zatem łatwo wywnioskować, jeżeli podatnik nabył samochód osobowy, od którego mógł odliczyć jedynie część podatku naliczonego ma prawo korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Ważne jednak jest, aby samochód ten był używany przez podatnika przez okres min. 6 miesięcy. Jeżeli sprzedaż nastąpi w terminie wcześniejszym – podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony po zakończeniu umowy leasingu lecz przed upływem 6-miesięcznego okresu, ważne jest by łączny okres jego użytkowania przez przedsiębiorcę (czyli czas posiadania auta w leasingu plus czas liczony od dnia zakupu do dnia sprzedaży) przekraczał 6 miesięcy; wtedy będzie korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

<<<powrót